SVK
HU
GER
ENG
14.08.18, Utorok
Meniny má : Mojmír
 
:. KULTÚRA > JELENČEK
 
obr
obr
Ochrana osobných údajov
 

 
DETSKÝ FOLKLÓRNY SÚBOR
JELENČEK


     V Jelenci ako v jednej z obcí s národnostne zmiešaným obyvatel'stvom vznikla potreba určitou formou rozvíjať slovenskú kultúru. So vznikom Miestneho odboru Matice Slovenskej v roku 1991 súčasne vznikol aj DFS - Jelenček, ako jedna časť z mnohých jeho aktivít.
1. Jelenček (doma)
Pri jeho zakladaní stála PhDr. Daniela Frajková CSc., a Ing. Viera Peťková. Jednoduchými slovenskými piesňami a tancami začali spestrovať kultúrne programy v obci pri rôznych príležitostiach. V roku 1993 skupina detí DFS Jelenček vystúpila po prvýkrát v rovnakých krojoch, ktoré im ušili miestne ženy - p. Andrašková a p. Zlatňanská z financií získaných z nadácie MS - „Prebudená pieseň". Tento kroj sa nazýva „kašmírka" a nosil sa v blízkych slovenských obciach - Kostoľany pod Tríbečom, Sľažany, Velčice, Mankovce smerom k Zlatým Moravciam.

     Základom ženského kroja - je látka z kašmíru, ktorá má tmavý - čierny, zelený, modrý podklad s veľkými červenými kvetmi. Sukňa je plisovaná bez ozdôb, lajbík je z tej istej látky, rukávce a spodnica čisto biele zakončené iba bielou čipkou. Na sukňu sa uväzuje čierna zástera s jednoduchou okrajovou výšivkou. Mladé dievky a ženy mali biele zástere na spodku ozdobené úzkou farebnou stužkou. Na krku nosili korálky z
2. Jelenček (oslavy 890. výročia obce Jelenec)
fúkaného skla - zlaté - podlhovasté sa volali „ovsenáčky" a strieborné guľaté „granátky". Vlasy zapletené do vrkoča, na konci jednofarebná stužka, taká istá aj na rukávcoch. Vydaté ženy nosili čepce - biele, ružové, modré ozdobené flitrami a gorálkami. Muži nosili čierne „rajtky", čiernu neozdobenú vestu, bielu košeľu s patentom - vyšívané iba „niekedy" okolo rúk a tiež okolo krku, krátke predné zapínanie, čižmy k rajtkám. Na prácu sa nosili voľakedy biele široké gate s bielou tkanou košeľou bez výšiviek a čierna (hnedá) vesta.

     Folklór, ktorý predvádza DFS - Jelenček v súčasnosti aj so Ženskou speváckou skupinou je „prinesený" do Jelenca spôsobom „migrácie" a „miešania" obyvatel'stva o čom svedčí aj štatistika zloženia obyvatel'stva. Ešte v roku 1970 bola prevaha obyvatel'stva mad'arskej národnosti, dnes je tento pomer opačný. Možno práve toto určitým spôsobom ovplyvnilo v obci vznik Miestneho odboru Matice Slovenskej a následne aj vznik Detského folklórneho súboru - Jelenček.

     Na jar v roku 1993 sa začala súboru venovať aj pani Žofia Magátová, ktorá priviedla k tejto činnosti aj svojho manžela Jaroslava Magáta. Pán Magát sa stal korepetítorom (harmonikárom)
3. Jelenček (oslavy k vstupu do EÚ - Balatonvilágos 2004)
súboru a možno povedať, že vystúpenia podfarbené hudobným doprovodom získali na kvalite. Pani Magátová si rozšírila svoje odborné vedomosti a získala certifikát (osvedčenie) choreografky a vedúcej DFS z Národného Osvetového Centra (NOC) Bratislava. Samozrejme, že aj jednotlivé vystúpenia získali na kvalite a odbornosti, čo sa prejavilo v jeho dosiahnutých úspechoch.

DFS - Jelenček sa pravidelne zúčastňuje na nasledujúcich obecných slávnostiach:
- Deň matiek
- Mesiac úcty k starším
- Oslava SNP
- oslavy vzniku SR - 1. január

Spoločne s MOMS v Jelenci usporadúva:
- Posedenie pri Vianočnej kapustnici
- Fašiangy v obci
- Oslavy vzniku DFS - kde si pozýva aj iné družobné súbory

Na okresnej a krajskej úrovni sa zúčastňuje: súťaží DFS a prehliadok DFS každoročne.

Pod záštitou Matice slovenskej a Okresného Osvetového Strediska v Nitre sa pravidelne zúčastňuje nasledujúcich slávností:
- Jarné zvyky a vynášanie Moreny v Nitre
- Pribinove slávnosti
- Vianočné Pastorále v Dome MS - Folklórna Nitra
- Medzinárodný folklórny festival - Zlaté Moravce Celoštátne - sa zúčastnil:
- Folklórny festival vo Východnej (1995; 2002)
- Folklórny festival v Očovej (1996)
- Požitavské folklórne slávnosti - Maňa (1997)
- Medzinárodný festival slovenskej mládeže v Martine (1998)
- Celoslovenská prehliadka v Likavke (2001)
- Oslavy 140. Výročia vzniku MS Martin (2003)

V zahraničí:
- Chomutovské slávnosti (1999) - Česko
- Karlovarský folklórny festival (1999) – Česko
- Medzinárodný festival slovenského folklóru v Našiciach (2000) - Chorvátsko
- Oslavy obce - Balatonvilágos (2003)- Maďarsko

Najúspešnejšie choreografie:
- Žofia Magátová - scenár, réžia, choreografia
- Jaroslav Magát - hudobný doprovod
- podklady - velčický a sľažiansky folklórny materiál
- odborné publikácie z folklóru na Slovensku

1. Spievanky (1994)
2. Na lúke (1995)
3. Fašiangy - Turice (1996)
4. Morena a Kvetná nedeľa (1996)
5. Betlehemské hry a koledy (1996)
6. Regrútske hry (1997)
7. Čižíček, čižíček (1997)
8. Prekáračky (1998)
9. Kdeže ideš Janíčko (1998)
10. Prší prší dážď (1998)
11. Párové tance - Bobonec, bobonec (1999)
12. Píšťalôčka mastná (2000)
13. Párové tance - Orie Janík, orie (2001)
14. Hra na svadbu (2001)
15. Ako sme varili, ale nejedli (2002)

4. Jelenček (oslavy k vstupu do EÚ - Balatonvilágos 2004)
      Na Vianočnej kapustnici v roku 2002 po prvýkrát vystúpili aj mamičky a staré mamy v dramatickom pásme s vianočnými koledami. Takýmto spôsobom vznikla Ženská spevácka skupina pri DFS - Jelenček. Za tento krátky čas táto zostava nacvičila ľudové piesne z Nitrianskej a Tekovskej oblasti v štyroch pásmach a vystúpila úspešne na Fašiangy v obci, Martine, i Maďarsku. V septembri ich čaká spoločné vystúpenie s DFS - Jelenček v Chorvátsku.

     Cieľom tejto náročnej, ale krásnej činnosti s deťmi v DFS - Jelenček je vzbudiť u nich záujem o folklór a ľudové tradície našich predkov. Rozvíjať ich schopnosti a talent vhodnou formou - pomocou ľudových hier, piesní a tancov. Veď čo môže lepšie pôsobiť na zdravý vývin detí ako hra, pohyb či spev, tanec, ktorý vykonávajú so záujmom a radosťou? Veríme, že do budúcnosti sa nám podarí nad'alej rozvíjať a upevňovať tieto krásne tradície a takýmto spôsobom úspešne reprezentovať našu obec.


Žofia Magátová
vedúca Detského folklórneho súboru Jelenček


5. Jelenček
Zdroj: Monografia DFS - Jelenček (Žofia Magátová r. 2001)
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr
obr